Головні герої великоднього столу
- 12.04.2012 09:43Три головних герої" пасхального столу - паски, крашанки і сирна паска. Їх форма і колір символічні: кругла паска нагадує про круглому савані Христа, червоний колір великодніх яєць - відсилання до воскресіння, а чотирикутна піраміда з сиру, у вигляді якої викладають паску, - символ Голгофи.
Ці три страви, звичайно, краще приготувати їх самостійно, дотримуючись традицій, а всі інші можна купити і готовими. Тим більше, що більшість страв на стіл споконвіку подавалися холодними - спеціально, щоб дати можливість господині будинку брати участь у святкуванні нарівні з гостями, а не бігати з тарілками та не стежити за прислугою. Чим же пригощали? Всілякими салатами зі свіжої зелені - щавлю, кульбаби, черемші, кінзи, цибулі, заливними, холодцями, паштетами, солодощами, запеченими окостами. Прийнято було спеціально вирощувати "настільну" травку під назвою кресс-салат, на блюді з цієї травичкою викладалися фарбовані яйця. Замінити кресс-салат можна свіжими паростками пшениці або вівса.
Головний герой пасхального столу - звичайно ж, паска, кругла і висока - святково прикрашений дріжджовий хліб. Він був неодмінною і самим головним учасником пасхальної трапези. У давнину на Русі вміння пекти паски вважалося гордістю господині, і пекли паски у відрах, щоб вистачило на всіх - і в подарунок, і роздати бідним. Говорили, що якщо паска вдалась, то і в будинку, у родині все буде добре.
Вимога до неї лише одна - класична форма з напівкруглою шапкою, щоб нагадувати про саван Христа. В іншому - повний простір для фантазії. Паска може бути великою і малою, з білою або різнокольоровою верхівкою, здобна і дуже здобна. Щодо дуже здобної паски - це не жарт, а традиція. У старовину часом на два-три кілограми борошна в паску клали сотню яєць!
Приготувати справжню паску під силу не кожній господині - традиційно тісто ставили в ніч з четверга на п'ятницю, в п'ятницю весь день випікали паску, ніч з суботи на неділю висвітлювали - і потім їли цілий тиждень. При цьому пасхальне тісто дуже примхливе: воно любить рівне тепло, не виносить навіть найменших протягів і іншого занепокоєння.
Якщо ви не зважилися ставити кулінарні досліди, то вибір готових пасок величезний. Краще купувати паски у спеціальній обгортці - вони довше зберігають свіжість. Вибираючи, орієнтуйтеся на зовнішній вигляд: рівна форма, матова поверхня, шкірочка не потріскалася. Непропечену паску зазвичай видають як раз тріщини на скоринці і вади форми. Плюс готових пасок в тому, що вони бувають дієтичними, на основі фруктози, а деякі продаються вже освяченими. А ще можна знайти в продажу готову кулінарну суміш для паски - залишиться тільки етап випікання.
Великодній стіл: вибираємо святкові страви. Форма сирною великодня теж символічна: її виготовляють у вигляді чотирикутної піраміди. Це символ гори Голгофи, де був розіпнутий Ісус. Наші прабабусі не задовольнялися одним видом сирної паски, рецептів було багатенько. Але у всіх основний компонент - протертий сир. До нього додаються вершкове масло, вершки, сметана, яйця і цукор. Сир і яєчні жовтки ретельно протирають через сито, щоб не залишалося крупинок.
Фарбовані яйця на Русі ще називали крашанками та писанками (від слова "розписні"). Основний колір великодніх яєць - червоний і всі його відтінки. Це символічне відсилання до відродження роду людського з допомогою крові Христа. Дозволені всі інші яскраві фарби, а ось в темні і похмурі тони фарбувати великодні яйця не прийнято. Скатертину для пасхального столу прийнято стелити білу або просто світлих тонів, краще всього підійде льняна. Прийнято спочатку віддавати данину освяченій їжі, а вже потім є іншій. На великодньому столі кращі м'ясні страви, риба менш актуальна.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 24.12.2024 11:21
- 24.12.2024 11:08
- 19.12.2024 11:12
- 18.12.2024 19:03
- 16.12.2024 13:12
- 13.12.2024 15:47
- 11.12.2024 16:56