Які сейсмографи у Чернівцях?

- 06.03.2010 10:05
Які сейсмографи у Чернівцях?
 
Перший сейсмограф запрацював у Чернівцях сто років тому

 Сейсмічну станцію у Чернівцях заснували ще 1907 року - другою в Україні після львівської, яка запрацювала на 12 років раніше буковинської. Третім місцем розташування подібної до чернівецької обсерваторії став тоді ще також австро-угорський Ужгород.

Проте насправді унікальною одну з найстаріших сейсмостанцій Європи – чернівецьку, робить навіть не її більш ніж поважний 100-літній вік. Справа у тому, що це саме у Чернівцях зберігся чи не єдиний на всю Центрально-Східну Європу старовинний сейсмограф. Принаймні польські чи румунські колеги чернівецьких сейсмологів, які працювали у лабораторіях ледь не усієї Європи, запевняють, що нічого подібного ніде не зустрічали. Виготовлений у Страсбурзі апарат експлуатували, починаючи з моменту заснування станції і ще довго по тому, як Північна Буковина стала невід’ємною складовою СРСР. Упродовж половини століття - аж до 1957 року - сейсмограф справно служив кільком поколінням чернівецьких науковців.



Принцип роботи сейсмографа, який, щоправда, на відміну від сучасних приладів, фіксував лише горизонтальні коливання земної поверхні, доволі простий. Інформація на ньому записувалася на звичайній паперовій стрічці, покритій шаром кіптяви, на сленгу сейсмологів - так званій "копченці". Це саме по "копченці" апарат у прямому сенсі цього слова нашкрябував криву, яка фіксувала підземні поштовхи. Подібний до чернівецького пристрій для коптіння стрічки 1946 року виготовлення, але не сам сейсмограф, зберігся лише в ялтинській обсерваторії.
Решту ж не віртуальних, а цілком справжніх землетрусів у Чернівцях фіксують вже більш сучасні, хоча так само не найдосконаліші сейсмічні прилади. Йдеться про так звані високочутливі сейсмографи Д.П.Кирноса 1966 року випуску, які для убезпечення цієї апаратури від сторонніх коливань розміщено у глибокому підвалі обсерваторії.

(Щоб убезпечити апаратуру, яка "слухає землю" від транспортних і техногенних коливань, вибухів, коливань, спричинених завантажувально-розвантажувальними роботами тощо, її найкраще розміщувати на околицях міста, у лісі чи глибоко під землею). Під час землетрусу частини грунту описують дуже складну траєкторію, а кожен з них має свою власну хвильову картину. Проте науковцям немає необхідності реєструвати коливання по всіх згаданих напрямках. Для того, щоб кваліфікувати поштовхи земної поверхні як землетрус, достатньо зафіксувати горизонтальні та вертикальні коливання у напрямку північ-південь – захід-схід. Спеціальним кабелем через контрольний підсилювач основний сигналізатор землетрусу передає інформацію про коливання земної поверхні на комп’ютер, де її розшифровують і обробляють науковці. Силу землетрусу вони оцінюють двома способами – за методом Ріхтера безпосередньо у епіцентрі землетрусу (так звана магнітуда) і через його прояви на поверхні (відчуття людей, характер руйнувань, зміни навколишнього середовища), які окремо оцінюють за 12-бальною шкалою.

На жаль, власних сейсмографів Україна наразі не виробляє, відтак науковцям доводиться експлуатувати апаратуру, вироблену в Москві ще у часи існування СРСР. Попри те, що ці апарати відпрацювали вже по 40-45 років, чернівецькі науковці переконані, що за умов належного догляду за ними їх ресурсу вистачить ще на добрих півстоліття. Альтернативою їм можуть бути електронні сейсмографи англійського виробництва, якими вже зараз обладнано кілька з 50 вітчизняних сейсмічних станцій. Ось лише чернівецькій обсерваторії такий сейсмограф, вартість якого сягає 20 тисяч доларів, поки що не по кишені. Так само, до речі, як і будівництво нової сейсмостанції у мікрорайоні "Роша" чи робота у цілодобовому, а не інформативному режимі.

Необхідність фінансування сейсмологічних досліджень, так само як і здійснення протипаводкових заходів, на жаль, часто усвідомлюють лише після того, як стихія вже завдала свого нищівного удару. Хоча, здавалося б, що може бути простішим за неформальне поширення відповідної інформації на курсах ОБЖД у навчальних закладах краю, проведення навчальних тренувань чи дотримання елементарних правил поведінки під час землетрусу. Аналіз значної кількості землетрусів засвідчує, що між першим – зазвичай не особливо сильним поштовхом - і наступними – основними минає, як правило, 15-20 секунд. За ці кілька митей, людина може або врятувати своє життя, або загинути, якщо не знатиме як правильно себе поводити. Альтернативу кожному обирати самостійно.



Ключові слова: сейсмограф землетрус Чернівці

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Отримавши дзвінок від псевдобанкіра, буковинка втратила майже 45 тисяч гривень Мешканка Чернівецького району стала жертвою шахраїв, коли
- 18.10.2024 14:56
Що впливає на ціни на ринку криптовалют та від чого залежить ціна Монеро? Ринок криптовалют залишається одним із найдинамічніших та непередбачуваних
- 11.10.2024 15:21
Астенія: коли втома стає хронічною В сучасному світі постійного стресу, швидкого ритму життя та великої
- 02.10.2024 18:24
Как получить Green Card в США: правила и требования Результаты лотереи можно будет узнать в мае 2025 года на официальном сайте программы.
- 01.10.2024 11:42
США виділять $5,55 мільярда на озброєння та обладнання для України Держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив плани уряду
- 30.09.2024 10:38
Ураган «Хелен» обрушився на Флориду: у штаті запровадили режим НС Троє людей загинули, понад 70 тисяч евакуйовано
- 27.09.2024 11:22
Ракетний обстріл по управлінню поліції в Кривому Розі Близько 9:15 ворог завдав удар по районному управлінню поліції
- 27.09.2024 11:17

Всі новини